Ako sa robí politika. Lazar – Čombor

Michal Lazar je vo všeobecnosti veľmi rešpektovaný riaditeľ, ktorý za dve dekády riaditeľovania dokázal zo svojej školy spraviť funkčné a moderné miesto, v ktorom sa vzdelávajú deti mnohých našich rodín. 

Vo voľbách v roku 2014 sme však stáli na opačnom konci barikády. Michal Lazar kandidoval na primátora a jeho dobrá kampaň nám robila nejeden predvolebný deň ťažším. Ibaže dnes je situácia už iná ako bola pár rokov dozadu. Michal Lazár dnes stojí na „naše strane”, podporuje Igora Čombora a podstúpil túto neľahkú úlohu z lásky ku svojmu remeslu. 

Keď som sa stretol s Michalom Lazarom prvý krát, urobil na mňa dojem. Predovšetkým pre to, lebo som vedel o akého skúseného riaditeľa ide a občas to tak chodí, že čím “väčší” človek, tým horšie správanie. U Michala to bol opak, počas celej predvolebnej kampane si zachoval slušnosť a odbornosť, ktorá mu konieckoncom priniesla tisícky voličov. 

Pár mesiacov dozadu sa verejne priznalo, že Michal Lazar bude súčasťou tímu Igora Čombora. Ale aby som jeho osobu teraz neznižoval na nejakého člena tímu, tak priznám že Michal je celkom nezávislou a samostatnou jednotkou celej našej skupiny. Nik mu nikdy nepovedal čo má robiť. A verte či nie, u nás by si to nik nebol ani dovolil. 

Hlasy, ktoré nás – podporovateľov Igora Čombora – zvyknú označovať za čvargu či odpad spoločnosti (Marek Sapara, Iveta Bieliková, riaditelia škôl, podnikov, poslanci, vysokí univerzití profesori, osobnosti kultúry a umenia, kandidáti až po široký ľud…) si svoj slovník neodpustili ani pri Michalovi Lazárovi. Ja si v tomto prípade kladiem povinnosť sa ho zastať za túto krivdu, ktorou je celý tento predvolebný čas pošpinený. Z rešpektu voči činom, ktoré Michal už spravil a s očakávaním, koľko ich ešte pribudne. 

Prosím pochopme situáciu Michala Lazara, ktorý má za cieľ spraviť školstvo v našom meste lepšie. A kedže aj primátor si sám priznal niekoľko zlyhaní za posledné štyri roky, bolo úplne prirodzené, že oslovil Michala aby mu pomôhol dozerať a modernizovať školské záležitosti (okrem iného). Určite si sám v mysli preberal aj možnosť, že niektorí to budú brať ako istú zradu. A aj tak sa rozhodol pre spoluprácu. Nie pre nekonečnú lásku k primátorovi, ale pre lásku k práci ktorú vykonáva so srdcom a na vysokej úrovni. Takto sa robí politika. Takto sa robia zmeny. 

V tomto ťažkom predvolebnom čase je dobré si uvedomiť, že každý tím má vo svojich radoch aj kvalitných, šikovných a morálne dobre nastavených ľudí. Keďže sme malé mesto – všetci sa poznáme. Teraz tu však nie sme na súťaži o najlepšieho člena tímu. Teraz sa tu jedná o to, dať dôveru niekomu, kto vie politiku vytvárať a robiť zmeny tam, kde je ťažké si ich predstaviť. Nie nadarmo sa hovorí, že politika je umenie nemožného. 

Verím, že v nasledujúcich komunálnych voľbách si zvolíme niekoho, kto vie ako sa politika robí. Nemá problém si sadnúť ani s bývalým protikandidátom a dať hlavy dokopy tam, kde ich je treba. Nie pre politické body, nie pre pekný úsmev ale pre Ružomberok. 

Prosím pomôžte zdieľaním tohto príspevku napraviť meno tejto kampane.