Prečo dávam dôveru Igorovi Čomborovi

Vážení Ružomberčania, milí priatelia. 

Sedemsto rokov sa ulicami Ružomberka prechádzajú mešťania, ktorí tu žijú svoje životy a vytvárajú tak neopakovateľný kolorit nášho domova. Domova, v ktorom vychovávajú svoje deti a v ktorom zažívajú dobré a aj tie horšie časy. 

Ja sám veľmi dobre viem, aké ťažké je opustiť domov a vydať sa neistou cestou preč za lepším miestom. Sám som to zažil a verte mi že zakaždým, keď opúšťam Ružomberok tak smútim. Smútim, pretože viem, koľko generácií tu moji a vaši predkovia vytvárali spoločnosť, akú dnes považujeme za tú vlastnú. Bojovali vo vojnách, bojovali s chudobou a s vrtkavými politickými situáciami, nad ktorými sa často nedalo vyhrať. Napriek tomu dnes žijeme v pokojnom mieste a bez strachu o vlastný život z čoho usudzujem, že i keď to naši predkovia ľahké nemali, evidentne sa im ten boj darilo bojovať čestne a hrdinsky. 

V posledej dobe je pre mňa veľmi zarážajúca skutočnosť, že mnohí z nás trpia apatiou voči dianiu v spoločnosti. Necítia sa byť jej súčasťou a necítia sa byť dôležití pre naše mesto. Dôkazom toho je neochota podieľať sa na zmenách či navrhovať nové, lepšie riešenia. Viacerí ľudia sa dnes schovávajú za internetové diskusie, v ktorých sú síce majstrami sveta, no keď príde na skutočné lámanie chleba, skutok sa vytratí a s ním často aj dobré a spoločnosti užitočné nápady.

Pri tak veľkej zodpovednosti voči našim rodičom a generáciám našich predkov je na čase, aby sme si uvedomili, že spoločnosť, jej hodnoty a zásady tvoríme aj my sami. Každý jeden z nás má zodpovednosť na tom, či sa tu žije dobre alebo nie. Každý jeden z nás je kvapkou v tom  našom malom liptovskom mori pod Čebraťom. 

Ako hrdý Ružomberčan poznám naše mesto z každého jeho kúta. Prechádzajúc Bielym Potokom, cez večne nedokončené a upchaté centrum, cez areál v minulosti tak slávnej a dôležitej textilky, kde sa mne – ako Mydlovi – zastavuje myseľ nad tým, kam sme sa to dostali, až po Černovú či Hrboltovú. Všade tam žijú dobrí a pracovití ľudia, ktorý si zaslúžia žiť v lepšom meste. Poznám osudy mladých rodín, ktoré potrebujú miesto, kde si postavia domček či aspoň kúpia vlastný byt, poznám osudy našich rodičov, ktorí potrebujú mať istotu dobrého zamestnania až po osudy dôchodcov, ktorým častejšie než peniaze chýba úcta a zaslúžený rešpekt. Takéto je naše mesto. 

Pomerne často sa stretávam s otázkou, prečo stojím za Igorom Čomborom. Mojou odpoveďou je dôvera, ktorej dôkazom sú už dokončené úspechy a vydarené činy, ktoré má vo svojom životopise. Iste, nie každá strela na bránu končí gólom, no nekončená snaha a bojovnosť sa v tomto prípade cení rovnako. Všetci vieme, čo dokázal s nemocnicou a vieme aj čo dokázal s našim mestom. Všetci máme veľké očakávania, ako by naše mesto malo vyzerať no často s tým nedokážeme spraviť nič. Ja dávam Igorovi Čomborovi moju plnú dôveru v jeho prácu, ktorú začal už v roku 2014. Viem, že sa pustil do veľkých projektov a veľkých vízií a viem aj to, že všetky tieto činnosti si vyžadujú mnohé roky tvrdej driny, na konci ktorej bude lepšie mesto. Našou prácou je v tomto prípade jediné a to dať mu našu dôveru. Dôveru v to, že to nemyslí s našim mestom zle, pretože on to už vôbec nepotrebuje. 

Ako Ružoberčan, človek, ktorý cíti veľkú zodpovednosť nad našim mestom a človek ktorý vie, že toto je jeho miesto nemám problém priznať si, že je veľmi to veľká zodpovednosť prejaviť niekomu plnú dôveru. Viem však, že my všetci sme  súčasťou spoločnosti a tak ako ju vieme pokaziť, vieme ju aj napraviť a predovšetkým podieľať sa na jej budovaní. 

Preto milí Ružomberčania, pridajte sa k nám, Ružomberčanom, čo stoja za prácou Igora Čombora, zapojme sa do vecí verejných, prejavme mu dôveru a dovoľme mu dokončiť to, za čo posledné roky bojoval a na čo sa tak všetci tešíme. Dokážme, že nám naše mesto nie je ukradnuté a že to mesto tvoríme všetkými našimi drobnými činmi a skutkami. 

Ak so mnou súhlasíte, pomôžte zdieľaním tohto článku k tomu, aby sa o tom dozvedelo čo najviac ľudí.

Ďakujem


Uverejnené vo Volebnom programe na roky 2018-2022
foto: Štefan Koreň